Łódzkie Murale

Niedoceniona grafika użytkowa PRL-u

Łódzkie Murale

Autor: Bartosz Stępień

Tytuł: Łódzkie murale. Niedoceniona grafika użytkowa PRL-u.

Rok wydania: 2010

Ilość stron: 64

Format: 210 x 290 mm

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-7729-038-5

EAN:9788377290385

Album o wielkoformatowych reklamach z czasów PRL, które zdobiły ściany łódzkich kamienic (zdobiły, gdyż ich funkcja reklamowa była mocno umowna).

Książka w internetowej księgarni Wydawnictwa


Niniejsze opracowanie jest ukoronowaniem mojej ponad dziesięcioletniej pracy związanej z badaniem historii wielkoformatowych malowideł reklamowych z czasów PRL na ścinach budynków, w skrócie zwanych muralami. Będąc od dzieciństwa zafascynowany ogromnymi reklamami na ulicach Łodzi, w roku 1999 zabrałem się z ich dokumentowanie. Szybko okazało się, iż na ścianach łódzkich kamienic i bloków znajduje się kilkadziesiąt dobrze zachowanych murali, a przy odrobinie szczęścia dostrzec można z powodzeniem ślady kilkudziesięciu dalszych. Wkrótce uzbierało się tyle zdjęć, że skoda było je trzymać li tylko w szufladzie, toteż 1 lutego 2005 roku ruszyła strona internetowa „Łódzkie Murale”, na której na bieżąco umieszczałem efekty swojej pracy. Dzięki medialnemu zainteresowaniu tematyką reklam z czasów Polski Ludowej udało mi się wejść w kontakt z wieloma twórcami tychże. Dzięki ich pomocy udało mi się opracować temat malowideł bardzo dokładnie, czego efekty widać w tym opracowaniu, stawiającym sobie za cel ukazanie kunsztu malowideł z ubiegłej epoki. Oglądając murale, które przetrwały do dzisiejszych czasów, nie zdajemy sobie częstokroć sprawy, iż były to bardzo mocne projekty graficzne, projektowane i wykonywane przez zawodowych artystów plastyków. Kompozycja, dobór kolorów i typografia stały na najwyższym poziomie, a projekty z tamtych czasów mogą stanowić z powodzeniem wzór do naśladowania dla dzisiejszych grafików. (ze wstępu do książki)


księga Łódzkie Murale podgląd   księga Łódzkie Murale podgląd   księga Łódzkie Murale podgląd   księga Łódzkie Murale podgląd   księga Łódzkie Murale podgląd  


***


Ostatnia aktualizacja: 7.03.2015 · kontakt: bart@mnc.pl